Program Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do środowisk szkolnych. Jego organizatorem jest Narodowy Bank Polski a ideą przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów. W ostatniej edycji program realizowany był pod hasłem Poznajemy bank centralny.
W ramach projektu została utworzona Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej, w skład której weszli jako koordynatorzy nauczyciele: Anna Kuca, Aneta Grzesik, Grzegorz Śliwiński oraz 10 uczniów klasy IV a i I b. Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej miała do wykonania trzy obowiązkowe zadania:
Zadanie 1. „Lekcja z ekonomią”
Zadanie 2. „Szkolna debata”
Zadanie 3. Warsztat uczniowski.
W dniu 15.03.2023 roku w ZSZ w Odonowie odbyła się debata szkolna. W debacie wzięli udział uczniowie klasy IV A kształcący się w zawodzie technik logistyk i technik hotelarstwa oraz uczniowie klasy I B kształcący się w zawodzie technik informatyk i technik hotelarstwa. Prowadzącymi debatę byli uczniowie klasy IV A Weronika i Norbert. W rolę eksperta podczas debaty wcieliła się Pani Stanisława Szuba - Dyrektor Banku PKO Bank Polski Oddział 1 w Kazimierzy Wielkiej. Tematem debaty było BEZPIECZEŃSTWO W SIECI. JAK BEZPIECZNIE KORZYSTAĆ Z BANKOWOŚCI ELEKTRONICZNEJ?. Tematy jakie zostały przybliżone uczniom podczas debaty to: jakie są podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu i bankowości elektronicznej?, jakich przeglądarek powinniśmy używać do korzystania z bankowości elektronicznej?, jak zapobiegać potencjalnym zagrożeniom?, co robić, jeśli staniemy się ofiarą cyberataku?. Uczniowie biorący udział w debacie wykazywali się zaangażowaniem i ciekawością tematu. Chętnie zadawali pytania, dyskutowali zarówno
z ekspertem jak i między sobą. Również chętnie odpowiadali na pytania zadawane przez eksperta na temat ich doświadczeń z bankowością elektroniczną i zagrożeń z tym związanych. Po zakończeniu debaty uczniowie podzielili się swoimi refleksjami i wrażeniami. Kolejnym zadaniem zrealizowanych w ramach programu był warsztat uczniowski. W ramach warsztatów uczniowie mieli okazję zapoznać się z jednym z głównych zadań Narodowego Banku Polskiego jakim jest polityka pieniężna Państwa. Kolejny raz w rolę eksperta na warsztatach wcieliła się Pani Stanisława Szuba - Dyrektor Banku PKO. Podczas warsztatów uczniowie wprowadzili pozostałych uczestników spotkania w temat. Przedstawili zadania Narodowego Banku Polskiego, że szczególnym uwzględnieniem polityki pieniężnej Państwa. Opowiedzieli na jakich zasadach są udzielane pożyczki oraz jak to jest z oprocentowaniem pożyczek. Następnie poprosili Panią Dyrektor o uzupełnienie ich wypowiedzi i przedstawieniu zasad udzielania pożyczek osobom fizycznym, a szczególnie młodym osobom, które studiują albo dopiero zaczynają swoją pierwszą pracę. Pani Dyrektor podała uczestnikom kilka przykładów oprocentowania pożyczek i zasad ich udzielania, a następnie przeprowadziła razem z uczniami symulację hipotetycznej pożyczki. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem warsztatów, zadawali dużo pytań i sami chętnie wykonywali symulację spłaty rat pożyczki. W drugiej części warsztatów Pani Dyrektor podzieliła uczniów na grupy, każdej grupie rozdała przykładową umowę pożyczki. Zadanie uczestników polegało na przeczytaniu poszczególnych paragrafów i wyjaśnienie pozostałym osobom co oznaczają zapisy w umowie. Również ta część warsztatów spotkała się z dużym zainteresowaniem uczniów. Oprócz fachowej wiedzy, którą uzyskali niektóre zapisy wzbudziły ich zdziwienie.
Wszyscy uczestnicy warsztatów zgodnie twierdzą, że zdobyli duży zasób informacji i poszerzyli swoją wiedzę na temat pożyczek. Twierdzą, że na pewno pomoże im to w przyszłości jeśli będą musieli podjąć decyzję o pożyczce. Ostatnim zadaniem jakie mieli wykonać uczniowie podczas III edycji programu była lekcja z ekonomią. Tematem przewodnim lekcji była działalność emisyjna Narodowego Banku Polskiego. Lekcja została przeprowadzona dla uczniów klasy pierwszej kształcących się w zawodzie technik logistyk przez Pana Grzegorza Śliwińskiego oraz zaproszonych na lekcję pracowników banku PKO BP oddział 1 w Kazimierzy Wielkiej. Podczas tej lekcji uczniowie zapoznali się między innymi z rolą Banku Centralnego i jego funkcjami, dowiedzieli się o konsekwencjach posługiwania się falsyfikatami. Na podsumowanie lekcji zaproszeni pracownicy banku zaprezentowali formy zabezpieczania i sprawdzania autentyczności banknotów używanych w Polskim obiegu pieniężnym (złoty, euro, dolar). Uczniowie kolejno pod nadzorem mieli możliwość sprawdzenia zabezpieczeń i autentyczności oryginalnych banknotów pieniężnych różnych nominałów przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Uczniowie, biorąc udział w lekcji, nie tylko pogłębili swoją wiedzę teoretyczną, ale także będą mieć możliwość wykorzystania jej w praktyce w przyszłości o czym świadczą ich wypowiedzi po udziale w lekcji:
„Chciałbym, aby jak największa grupa uczniów mogła uczestniczyć w tego typu lekcjach. Zdobyte doświadczenie oraz wiedza są bezcenne. Spotkaliśmy się z ogromną życzliwością pracowników banku PKO Bank Polski” – Alicja
„Podczas lekcji miałam okazję poznać rodzaje zabezpieczeń stosowanych na polskich banknotach. Zdobytą wiedzę będę mogła sama wykorzystać w życiu codziennym jak również podzielić się nią z najbliższymi. Tak naprawdę udział w lekcji był ogromnym doświadczeniem, z większością rzeczy spotkałam się po raz pierwszy” – Amelia.