Trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
Uczniowie klas ósmych składają wnioski o przyjęcie do szkół w wyznaczonych terminach określonych zarządzeniem Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.
W powiecie kazimierskim nabór odbywa się z wykorzystaniem elektronicznego systemu https://nabor.pcss.pl/kazimierzawielka/szkolaponadpodstawowa/
Warto pamiętać, że należy wniosek wypełnić, wydrukować, podpisać, zeskanować, załączyć skan do wniosku a następnie zatwierdzić dokonując wyboru „złóż wniosek”. Po wypełnieniu wszystkich czynności elektronicznie, wniosek należy złożyć w wersji papierowej w szkole pierwszego wyboru.
Wnioski można złożyć do 21 czerwca, z jednym ważnym wyjątkiem!!
Składanie wniosków do klasy technik logistyk z oddziałem przygotowania wojskowego w Technikum im Władysława Grabskiego w Zespole Szkół Zawodowych w Odonowie jest tylko do 31 maja 2023 r.
Wprowadzenie Oddziału Przygotowania Wojskowego daje możliwość realizowania w szkole ujednoliconego programu, przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej oraz pod jego nadzorem. Jest to wyjątkowa oferta, niedostępna w innych szkołach. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie : https://www.zszodonow.edu.pl/
Nauczanie wojskowe obejmuje szkolenie zasadnicze w klasach I–IV technikum, w trakcie którego są realizowane zajęcia teoretyczne i praktyczne oraz obóz szkoleniowy w klasie V technikum.
Minimalna liczba zajęć realizowanych w ramach programu w obu typach szkół to 230 godzin, w tym 53 godziny zajęć teoretycznych i 177 godzin zajęć praktycznych. Są one przeprowadzane zarówno w szkole jak i w „patronackiej” jednostce wojskowej.
Uczniowie Oddziału Przygotowania Wojskowego:
- otrzymują umundurowanie i wyposażenie z dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej,
- odbywają szkolenie teoretyczne w wymiarze 53 godzin w trakcie nauki w klasach I-IV
- odbywają 177 godzin zajęć praktycznych w trakcie nauki w klasach I-V , prowadzonych w patronackiej jednostce wojskowej w tym 50 godzin szkoleniowych w trakcie obozu w klasie V. Zajęcia praktyczne realizowane przez patronacką jednostkę wojskową prowadzone są przez instruktorów wskazanych przez dowódcę tej jednostki.
Uczeń w wyniku realizacji programu szkolenia powinien poznać: podstawowe uwarunkowania służby wojskowej z wybranych zagadnień regulaminów ogólnego, musztry, ceremoniału wojskowego, z podstaw wychowania wojskowego jak również z podstaw szkolenia bojowego, w tym taktyki, szkolenia strzeleckiego, rozpoznania wojskowego, szkolenia inżynieryjno-saperskiego.
Absolwenci będą mogli liczyć na korzyści:
- zapewnienie dodatkowych punktów rekrutacyjnych przy aplikowaniu do najbardziej prestiżowych akademii wojskowych w kraju oraz w perspektywie zostanie oficerem WP;
- możliwość odbycia skróconej służby przygotowawczej, która stanowi bezpośrednią przepustkę do zawodowej służby wojskowej;
- pierwszeństwo w trakcie naboru do Terytorialnej Służby Wojskowej oraz preferencje przy realizacji programu Legia Akademicka skierowanego do studentów cywilnych (zwolnienie z zajęć teoretycznych na uczelni);
- stałe konsultacje (już w toku realizacji nauki w OPW) z oficerami Wojskowego Centrum Rekrutacji w zakresie możliwości przyjęcia do służby wojskowej oraz wskazywania możliwości podjęcia służby wojskowej adekwatnie do potrzeb Sił Zbrojnych, uwarunkowań i predyspozycji kandydata.
O przyjęcie do klasy pierwszej mogą ubiegać się absolwenci 8 klasowej szkoły podstawowej, którzy:
- posiadają świadectwo ukończenia szkoły podstawowej ,
- posiadają bardzo dobry stan zdrowia, potwierdzony zaświadczeniem lekarskim od lekarza rodzinnego,
- uzyskali pozytywne wyniki prób sprawności fizycznej przeprowadzonych w warunkach ustalonych przez Komisję Rekrutacyjną (szczegółowa punktacja – Regulamin Próby Sprawności Fizycznej).